دریای مدیترانه

English 6622 Views |

مقدمه
دریای مدیترانه، بزرگترین دریای داخلی دنیاست. دریای مدیترانه به مساحت 2،966،000 کیلومتر مربع، در بین قاره های آسیا و اروپا و آفریقا قرار گرفته است. عمیق ترین نقطه آن 4،330 متر می باشد.

تاریخچه
دریای مدیترانه که در حال حاضر ما آن را به این نام می شناسیم، دارای اسامی بسیاری در طول تاریخ بشری بوده است. برای مثال به زبان رومانی به طور عامیانه به آن مارنوکسترم می گفتند.
در کتابهای تورات و انجیل نام دریای بزرگ و دریای غربی را به آن می دادند.

موقعیت جغرافیایی
این دریای بزرگ خود شامل چند دریای کناری و داخلی است؛ در غرب به وسیله تنگه جبل الطارق با اقیانوس اطلس ارتباط دارد. مدیترانه به وسیله کانال سوئز به دریای سرخ وصل شده و از این طریق به اقیانوس هند راه پیدا کرده است. زیر بنای اصلی دریای مدیترانه نظیر حوزه های اقیانوسی است.
شبه جزیره ایتالیا و دنباله آن جزیره سیسیل، دریای مدیترانه را به دو حوزه شرقی و غربی تقسیم کرده است.
حوزه شرقی مدیترانه بزرگتر و عمیق تر است و در عین حال حوزه های فرعی مثل دریای آدریاتیک، دریای مرمره و دریای سیاه نیز می باشد.
حوزه غربی مدیترانه شبیه مثلثی است که خلیج جنوا رأس آن و سواحل شمالی سواحل سیسیل و آفریقا قاعده آن را تشکیل می دهد. آتشفشان مشهور وزوو در شرق و آتنا در جنوب این دریا قرار دارد.
شرایط آب و هوایی به گونه ای می باشد که دارای زمستان های سرد و مرطوب و تابستان های خشک می باشد. محصولات خاص این ناحیه عبارتند از: زیتون، انگور، پرتقال و نارنگی می باشد.

مشخصه این منطقه
این منطقه دارای بارندگی نامنظم، حرارت ملایم، توپوگرافی ناهموار، نزدیکی به منبع بزرگ آبی و واقع شدن در عرض های متوسط 45- 30 درجه می باشد.

مرزبندی کشورها
اروپا (از شرق به غرب): اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، بوسنی و هرزگوین، سیبری، آلبانی و یونان.
آسیا (از شمال به جنوب): ترکیه، سوریه، لبنان، اسرائیل و فلسطین
آفریقا (از شرق به غرب): مصر، لیبی، تانزانیا و موراکو.
پرتغال و قسمتی از بلغارستان و رومانی مرزی با دریای مدیترانه ندارند.

Sources

دانشنامه رشد

Keywords


0 Comments Send Print Ask about this article Add to favorites